W ramach projektu „Bioprodukt przyspieszający rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście” - POL-KOMP (nr. LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zaprezentowano poster pt. „Innowacyjny bioprodukt POL-KOMP jako rozwiązanie wspierające biodegradację PLA w warunkach kompostowania” obrazujący wyniki badań wpływu bioproduktu na przyspieszenie biodegradacji polilaktydu (PLA). Plakat spotkał się z dużym zainteresowaniem i zdobył II miejsce w konkursie na najlepszy poster.
Podczas całego wydarzenia zespół projektowy obecny był na specjalnym stanowisku promującym projekt, udzielając odpowiedzi na wszystkie pytania związane z realizacją projektu i jego wynikami.
Za nami uczestnictwo w XVI Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL 2024 „Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju”.
Zespół projektu Lider miał okazję zaprezentować postępy w realizacji projektu:
dr Katarzyna Janczak
- wystąpienie ustne pt. „Bioprodukt przyspieszający kompostowanie przemysłowe tworzyw polimerowych” w panelu obszaru nauk przyrodniczych
mgr Daria Lisewska
- ustna prezentacja posteru pt. „Ocena parametrów fizykomechanicznych tworzyw polimerowych po degradacji” w panelu obszaru nauk ścisłych
mgr Alicja Mazuryk
- ustna prezentacja posteru pt. „Aktywność enzymatyczna szczepów bakteryjnych o potencjale do degradacji tworzyw” w panelu obszaru nauk przyrodniczych.
Nie było łatwo, ale z dniem 30 września zakończyliśmy pierwszy etap projektu. Dziękuję mojemu Zespołowi za owocną współpracę niepozbawioną nieoczekiwanych utrudnień, potu i łez, aczkolwiek finalnie zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania: opracowaliśmy nośnik, dokonaliśmy selekcji mikroorganizmów i enzymów.
Jednocześnie bardzo nam miło powitać w Zespole mgr Alicję Mazuryk, która będzie dla nas wsparciem podczas badań mikrobiologicznych i z udziałem roślin. Alicjo – witamy w Zespole!
Opracowany bioprodukt POL-KOMP stał się przedmiotem współpracę Łukasiewicz-IMPIB z międzynarodowym studio projektowym Marcin Rusak Studio Sp. z o.o. W dawnych szklarniach Pasino — miejscu, które niegdyś pulsowało życiem białych orchidei — Marcin Rusak przy udziale Łukasiewicz-IMPIB kreuje Ghost Orchid, immersyjną instalację badającą kruche granice między aktem tworzenia a naturalnym procesem przemijania.
Prezentowane rzeźby, wykonane z biopolimerów PLA, przy udziale bioproduktu POL-KOMP mogą stać się częścią naturalnego cyklu życia – po zakończeniu ich użytkowania mogą stać się wartościowym surowcem (nawozem) dla rolnictwa i ogrodnictwa, poprawiającym właściwości gleby i wspierającym wzrost roślin. To innowacyjne podejście sprawia, że PLA nie jest tylko tworzywem, ale elementem zrównoważonego systemu, łączącego sztukę, naukę i ekologię.
Badania realizowane w Łukasiewicz-IMPIB pokazują, że odpowiednio ukierunkowana biodegradacja polimerów może mieć szerokie zastosowanie, nie tylko w ochronie środowiska, ale także w sektorze rolniczym i ogrodniczym. Bioprodukt POL-KOMP to dowód na to, że nauka może dostarczać praktycznych, proekologicznych rozwiązań, które wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Produkt POL-KOMP powstał w ramach projektu „Biopreparat przyspieszający rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście” (nr LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021) finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Rozpoczęliśmy kolejne badania na kompostowni przemysłowej.
Apelujemy o przemyślaną segregację odpadów. Poniżej fotografie tego, co część z nas uznaje za bioodpad…
Szukając rozwiązania dla przyspieszonego rozkładu tworzyw potencjalnie kompostowalnych i biodegradowalnych opracowujemy preparat przyspieszający ich rozkład.
Dziękujemy firmie Ekosystem Wąbrzeźno https://e-ekosystem.pl/ za umożliwienie badań, a kierownikowi RIPOK w Niedźwiedziu - Panu Maciejowi za przekazanie praktycznej wiedzy, której nie da się doświadczyć na podstawie literatury. Wszystko po to, by z góry bioodpadów mogło powstać czarne złoto ogrodników – kompost.
Badania realizowane w ramach projektu (LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Jest czerwiec, a my wciąż kupujemy, kupujemy... Ilość zakupów zmusiła nas do rearanżacji laboratorium i zagospodarowania dodatkowego magazynu. Te ilości świadczą o ogromie prac, jaki nas czeka.
We wrześniu mieliśmy możliwość zaprezentowania efektów naszych prac w ramach realizowanego projektu podczas 12th International Conference on Sustainable Development w Rzymie. Daria Lisewska i Alicja Mazuryk z zespołu projektowego LIDER zaprezentowały dwa postery:
Daria : „Combined use of bacteria and enzymes in the degradation of polymer materials.”
Alicja : „Pseudomonas alloputida and Pseudomonas taiwanensis in a process of degradation of polymer materials.”
Wydarzenie pozwoliło nam nawiązać kolejne cenne kontakty tym razem w środowisku międzynarodowym.
Jest nam niezmiernie miło, że nasz projekt zwraca uwagę mediów.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami:
Z dniem 1 kwietnia 2022 rozpoczęliśmy realizację projektu.
Zespół projektu Lider nie zwalnia tempa i aktywnie uczestniczy w wydarzeniach popularyzujących naukę.
Wiemy jak ważne jest budowanie wzajemnych relacji pomiędzy Nauka a Biznesem.
Za nami uczestnictwo w II Konferencji Naukowej Zrównoważony Rozwój i Ochrona Środowiska, Jelenia Góra, 12-14 kwietnia 2024 r. podczas, której mieliśmy okazję zaprezentować dokonania członków naszego zespołu:
dr Katarzyna Janczak
- wystąpienie ustne pt. „Czynniki biologiczne w degradacji tworzyw polimerowych w środowisku”
Daria Lisewska
- ustna prezentacja posteru pt. „Chromatograficzny pomiar wydzielonych gazów jako wskaźnik degradacji tworzyw polimerowych”
Alicja Mazuryk
- wystąpienie ustne pt. „Enzymy z suplementów diety jako czynnik przyspieszający biodegradację polilaktydu (PLA)”,
- ustna prezentacja posteru pt. „Pomiar biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT) jako wskaźnik aktywności hydrolitycznej mikroorganizmów.
Badania realizowane w ramach projektu (LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęliśmy najbardziej wyczekiwany etap badań – zakładamy ogród. Na razie montujemy szklarnię i przygotowujemy teren. Wkrótce pochwalimy się nasadzonymi roślinami. Oby przetrwały lato zgodnie z naszymi założeniami, a nasz bioprodukt skutecznie im w tym pomógł.
W dniu 22 marca 2022 roku odbyła się Gala dla laureatów konkursu LIDER XII, na której wręczono nam symboliczne czeki. W takich chwilach zatrzymując się w pośpiechu dociera do nas, że to, co zrobiliśmy jest ważne, to nasz sukces!