Planowane efekty

Koszty nawożenia mineralnego w trakcie uprawy choćby roślin energetycznych stanowią ok. 30 - 40% całkowitych nakładów. Zastosowanie kompostu pozwala zminimalizować te koszty do minimum*. Wszystkie wymienione aspekty wskazują na duży potencjał opracowywanego bioproduktu, zarówno od strony wzrostu popytu na materiały biodegradowalne, wzrostu zainteresowania kompostowaniem, aż po rozwój gospodarczy upraw roślin ozdobnych i energetycznych.

*Niemiec W, Stachowicz F, Trzepieciński T, i in., 2017, w: Krupa J. (red), 121-132.

 

Właściwości otrzymanego kompostu będą przydatne w uprawie roślin niekonsumpcyjnych:

1) kwasolubnych o walorach ozdobnych, np. hortensje, wrzosy, turzyce, rośliny iglaste,

2) uprawianych z przeznaczeniem na biomasę, np. wierzba wiciowa.

 

Nowa funkcjonalność rezultatów projektu
  • Pierwszy produkt na rynku przyspieszający rozkład tworzyw biodegradowalnych
  • Skrócenie czasu rozkładu PLA w kompostownikach przemysłowych
  • Możliwość kompostowania odpadów z tworzyw biodegradowalnych w kompostownikach ogrodowych
  • Nośnik polimerowy zapewniający odpowiednią żywotność bakterii
  • Bakterie dwuzadaniowe (do biodegradacji i wspomagania wzrostu roślin)
  • Zawartość dwóch rodzajów czynników aktywnych
  • Potwierdzone właściwości umożliwiające uzyskanie certyfikatu.

 


 

Efekty realizacji

Czyli o tym, dlaczego warto pisać projekty

Mierzalne efekty cieszą najbardziej. Choć zarówno pisanie wniosku, jak i realizacja samego Projektu wymagają niekiedy ponadprzeciętnego wysiłku, to warto popatrzeć, ile dobrych rzeczy wydarzyło się w tym czasie. Bo Projekt oprócz otrzymanych rezultatów, nad którymi pracujemy, prowadzi do rozwoju naszej kariery naukowej, poszerzenia dorobku/kwalifikacji, pozwala nawiązać nowe kontakty biznesowe/naukowe. Projekt prowadzi również do rozwoju naszego laboratorium, które jest naszym drugim domem, pozwala na zakup nowych urządzeń, powstanie nowej infrastruktury. W tym miejscu umieszczać będziemy efekty Projektu POL-KOMP, by było to dalszą motywacją dla nas, jak i każdego, kto zastanawia się, czy warto pisać projekty.

  1. Rozwój naszego laboratorium:

    1. Mamy liofilizator, dzięki któremu nie musimy zlecać liofilizacji mikroorganizmów na zewnątrz, a w przyszłości sami będziemy mogli komercyjnie wykonywać tę usługę, jedną z wielu jego zalet jest możliwość próżniowego zamykania fiolek.

    2. Mamy dużą komorę klimatyczną z fitotronem, dzięki której sami możemy wykonywać badania fitotoksyczności. Posłuży nam ona również jako cieplarka. Pracuje w zamkniętym obiegu wody i wyposażona jest dodatkowo w system uzdatniania wody, dzięki któremu uzyskujemy ultraczystą wodę o minimalnej przewodności.

    3. Mamy dodatkowy densytometr, a także super worteks, dokupione zostaną również pipety automatyczne, dzięki którym możemy utworzyć dodatkowe stanowisko do pracy z mikroorganizmami.

    4. Zakupiliśmy szereg innego drobnego sprzętu ułatwiającego nam codzienną pracę, takiego jak zgrzewarka próżniowa, kostkarka do lodu, drukarka etykiet, przenośna lodówka, betoniarka itp., a to dopiero pierwszy etap

  2. Rozwój naszego dorobku/kwalifikacji.

    1. Szkolenie „Kierowanie zespołem – 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. Certyfikowane szkolenie online”, SEMPER, 20-21.06.2022.

    2. Szkolenie „Zarządzanie projektami i kierowanie zespołem projektowym – od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacyjne. Certyfikowane szkolenie online”, SEMPER, 17-15.07.2022.

       

  3. Opracowane rezultaty. 

    1. Biodegradowalny nośnik do bioproduktu.
    2. Kolekcja mikroorganizmów o potencjale do biodegradacji tworzyw polimerowych.
    3. Kolekcja mikroorganizmów wspomagających wzrost roślin.
    4. Kolekcja enzymów efektywnie przyspieszających rozkład tworzyw polimerowych.